All NewsJuniorsMajor GamesOeeania

Seeds Slip In Commonwealth Youth Games Clashes

SH19690While Eain Yow Ng and Sivasangari Subramaniam are still on course to provide double gold for Malaysia in Squash‘s debut in the Commonwealth Youth Games, a trio of lower seeds failed to claim their predicted places in the semi-finals of the fifth staging of the Games in Samoa.

Ng, a 17-year-old from Kuala Lumpur, brushed aside Scotland’s Richard Hollins 11-3, 11-4, 11-5 in today’s men’s quarter-finals at the Tuana’imato Sports Facility in Apia. In the women’s event, Subramaniam despatched Larissa Wiltshire, of Guyana, 11-4, 11-1, 11-4.

But both will meet unexpected opponents as they compete for medals. Ng takes on Velavan Senthilkumar after the unseeded Indian upset Luke Jones, a 3/4 seed from New Zealand, 12-10, 3-11, 11-6, 11-5.

Subramaniam lines up against Mihiliya Methsarani following the unseeded 17-year-old from Sri Lanka’s 11-9, 11-8, 11-5 shock defeat of Mari Taylor, a 3/4 seed from England.

Pakistani Sadia Gul also secured an unexpected place in the women’s medal play-offs after fighting back from a game down to beat India’s 3/4 seed Harshit Jawanda 7-11, 14-12, 11-8, 11-9.

England’s medal hopes lie with Patrick Rooney, the No.2 seed who defeated Northern Ireland’s Stephen Hearst 11-5, 11-5, 11-3 and will now meet Pakistan’s 3/4 seed Israr Ahmed.

Eleanor Epke carries New Zealand’s sole medal bid after beating three-time Pacific Games gold medallist Lynette Vai9-11, 13-11, 11-4, 11-7 to set up a semi-final encounter with Sadia Gul.

Commonwealth Youth Games Squash Championships, Apia, Samoa

Men’s 1st round:
[1] Eain Yow Ng (MAS) bye
Richard Hollins (SCO) bt Fook John Shackley (FIJ) 11-2, 11-1, 11-0
Velavan Senthilkumar (IND) bt Jason Doyle (SVG) 11-4, 11-4, 11-6
[3/4] Luke Jones (NZL) bt Aidan Rowston (NFK) 11-8, 11-4, 11-0
[3/4] Israr Ahmed (PAK) bt Benjamin Mekdeci (GUY) 11-6, 11-2, 11-0
Alex Eustace (AUS) bye
Stephen Hearst (NIR) bt Thomas Da Silva (GIB) 11-1, 11-5, 11-4
[2] Patrick Rooney (ENG) bt Mohammed Saiful Mia (BAN) 11-2, 11-5, 11-3

Quarter-finals:

[1] Eain Yow Ng (MAS) bt Richard Hollins (SCO) 11-3, 11-4, 11-5
Velavan Senthilkumar (IND) bt [3/4] Luke Jones (NZL) 12-10, 3-11, 11-6, 11-5
[3/4] Israr Ahmed (PAK) bt Alex Eustace (AUS) 11-8, 11-6, 8-11, 11-3
[2] Patrick Rooney (ENG) bt Stephen Hearst (NIR) 11-5, 11-5, 11-3

Women’s 1st round:
[1] Sivasangari Subramaniam (MAS) bt Storm Walker-Glenny (NFK) 11-1, 11-1, 11-1
Larissa Wiltshire (GUY) bt Ellie McVeigh (NIR) 9-11, 11-9, 3-11, 11-7, 11-2
Mihiliya Methsarani (SRI) bt Carrie Hallam (SCO) 11-6, 11-1, 11-2
[3/4] Mari Taylor (ENG) bt Kimberley Galea Cauchi (MLT) 11-1, 11-3, 11-3
[3/4] Harshit Jawanda (IND) bt Susanna Armano (BER) 11-2, 11-5, 11-8
Sadia Gul (PAK) bt Rachael Gibson (AUS) 11-7, 11-2, 11-5
Lynette Vai (PNG) bt Kelsey Manuatu (SAM) 11-6, 11-2, 11-5
[2] Eleanor Epke (NZL) bt Thandi Myers (SVG) 11-5, 11-2, 11-5

Quarter-finals:
[1] Sivasangari Subramaniam (MAS) bt Larissa Wiltshire (GUY) 11-4, 11-1, 11-4
Mihiliya Methsarani (SRI) bt [3/4] Mari Taylor (ENG) 11-9, 11-8, 11-5
Sadia Gul (PAK) bt [3/4] Harshit Jawanda (IND) 7-11, 14-12, 11-8, 11-9
[2] Eleanor Epke (NZL) bt Lynette Vai (PNG) 9-11, 13-11, 11-4, 11-7

 

Tags

Related Articles

Back to top button
Close