World Junior Squash Championships, 07-18 July 2012, Doha, Qatar

Team Results Listing

Day Six – Final and playoffs

Final: [1] Egypt 2-0 [2] Pakistan
Mazen Hesham 3-1 Syed Ali Mujtaba Bukhari 7/11, 11/8, 11/5, 11/6 (42m)
Marwan El Shorbagy 3-0 Nasir Iqbal 11/9, 11/7, 11/6 (38m)

3rd/4th: [4] India 2-0 England
Kush Kumar 3-0 Richie Fallows 11/8, 11/8, 9/11, 13/11 (46m)
Mahesh Mangaonkar 3-1 Ollie Holland 6/11, 11/0, 11/6, 11/7 (54m)

5th/6th: Hong Kong 2-0 Japan
Ho Tze Ho 3-1 Tomotaka Endo 6/11, 11/6, 11/9, 11/3 (m)
Cheuk Yan Tang 3-1 Ryosei Kobayashi 7/11, 11/9, 15/13, 11/6 (50m)

7th/8th: Canada 2-1 USA
Zac Leman 2-3 Devin McLaughlin 5/11, 3/11, 11/6, 11/6, 8/11 (54m)
Cameron Seth 3-2 Dylan Murray 11/8, 12/14, 7/11, 11/3, 11/5 (66m)
Tyler Olsen 3-0 Edward Columbia 12/10, 11/3, 11/7 (37m)

9th/10th: New Zealand 2-1 Kuwait
Todd Redman 3-0 Athbi Hamad 11/7, 11/5, 12/10 (26m)
Jonathan Barnett 0-3 Yousef Saleh 8/11, 9/11, 10/12 (39m)
Zac Millar 3-2 Yousef Ali 9/11, 11/3, 8/11, 11/4, 11/3 (40m)

11th/12th: Germany 2-1 Brazil
Niklas Becher 3-0 Cassiano Silva 11/4, 11/7, 11/7
Felix Auer 1-3 Josemar Silva 7/11, 4/11, 11/5, 6/11
Andre Ergenz 3-0 Pedro Veiga 11/4, 11/9, 11/6

13th/14th: Colombia 2-0 France
Nicolas Valderrama 3-2 Auguste Dussourd 8/11, 12/10, 8/11, 11/3, 11/4
Juan Camilo Vargas 3-2 Alexandre Cogno 0/11, 11/5, 11/5, 11/13, 11/6

15th/16th: South Africa 2-1 Argentina
Simpiwe Gquibane 0-3 Gonzalo Gallardo 8/11, 6/11, 11/13 (37m)
Ruan Olivier 3-2 Federice Cioffi 12/14, 11/6, 11/7, 6/11, 11/9 (56m)
Luke Willemse 3-1 Rodrigo Obregon 11/9, 11/6, 11/13, 16/14 (50m)

17th/18th: Australia 2-1 Belgium
Tom Calvert 3-0 Vincent Hitchens 11/8, 18/16, 12/10 (45m)
Rhys Dowling 1/3 Jan vd Herrewegen 6/11, 7/11, 11/7, 9/11 (43m)
TJ Rarere 3-0 Jordy Camps 11/3, 11/7, 11/5 (22m)

19th/20th: Qatar 2-1 Zimbabwe
Abdulwahab Al-Ishaq 0-3 David Fisher 6/11, 4/11, 8/11
Abdulla Al Tamimi 3-0 Faisal Hassan 11/8, 11/6, 11/4
Faisal Al-Marri 3-1 Blessing Muhwati 11/6, 4/11, 11/4, 11/9

21st/22nd: Iraq 2-0 Switzerland
Hasanaid Dakheel 3-2 Remo Handl 9/11, 8/11, 11/8, 11/1, 11/6
Mohammed Hasan 3-0 Robin Gadola 11/7, 11/7, 14/12

23rd Guatemala

Day Five – Semi-Finals

Semi-Finals

[1] Egypt 3-0 [4] India
Marwan El Shorbagy 3-2 Mahesh Mangaonkar 9/11, 12/10, 11/5, 6/11, 11/5 (72m)
Mohamed Abouelghar 3-1 Abhishek Pradhan 10/12, 11/6, 11/8, 11/5 (33m)
Mazen Hesham 2-0 Vrishab Koitan 11/9, 11/4 (21m)

[2] Pakistan 3-0 [3] England
Nasir Iqbal 3-0 Ollie Holland 11/5, 11/4, 11/6 (37m)
Syed Hamzah Bukhari 3-0 Tom Ford 11/7, 12/10, 11/7 (53m)
Syed Mujtaba Bukhari 2-1 Richie Fallows 11/7, 9/11, 11/6 (27m)

Playoff Results:

5/8 Semis:

Hong Kong 3-0 Canada
Yip Tsz Fung 3-0 Cameron Seth 11/6, 11/9, 11/7
Yeung Ho Wai 3-1 Tyler Olson 11/9, 11/5, 6/11, 11/7
Ho Tze Ho 2-0 Tyler Lee 11/8, 11/6

USA 1-2 Japan
Dylan Murray 1-3 Ryosei Kobayashi 8/11, 11/9, 5/11, 7/11 (47m)
Edward Columbia 3-0 Taiki Kaido 11/8, 11/7, 11/5 (27m)
TJ Dembinski 2-3 Tomotaka Endo 7/11, 11/8, 6/11, 11/9, 7/11 (63m)

9/12 Semis:

New Zealand 2-1 Brazil
Josemar Silva 3-0 Jonathan Barnett 11/7, 11/2, 11/6 (25m)
Pedro Veiga 1-3 Zac Millar 11/8, 8/11, 2/11, 5/11 (43m)
Cassiano Silva 0-3 Ben Grindrod 7/11, 3/11, 3/11 (23m)

Kuwait 2-1 Germany
Yousef Saleh 3-0 Andre Ergenz 11/4, 11/4, 11/3 (24m)
Yousif Ali 3-2 Lucas Wirths 8/11, 11/5, 11/8, 11/13, 13/11 (61m)
Athbi Hamad 0-2 Niklas Becher 6/11, 10/12 (14m)

13/16 Semis:

France 2-1 Argentina
Damien Volland 3-0 Federico Cioffi 11/8, 11/8, 11/7 (26m)
Alexandre Cogno 3-2 Rodrigo Obregon 11/6, 11/6, 2/11, 9/11, 11/8 (53m)
Baptiste Masotti 1-2 Francisco Obregon 11/8, 2/11, 6/11 (17m)

Colombia 2-0 South Africa
Juan Vargas 3-0 Ruan Olivier 11/8, 11/9, 11/6 (23m)
Andres De Frutos 3-1 Nell Van Der Merwe 8/11, 11/5, 11/8, 11/7 (37m)

17/20 Semis:

Australia 3-0 Zimbabwe
Rhys Dowling 3-0 Faisal Hassan 11/9, 14/12, 11/8 (23m)
TJ Rarere 3-0 Alex Roscoe 11/5, 11/5, 11/2 (25m)
Tom Calvert 2-0 Blessing Muhwati 11/5, 11/6 (12m)

Belgium 2-1 Qatar
Jan vd Herrewegen 2-3 Adbulla Al Tamimi 15/13, 12/10, 11/13, 5/11, 9/11 (65m)
Jordy Camps 3-0 Faisal Al-Marri 11/5, 11/1, 11/4 (21m)
Vincent Hitchins 3-0 Abdulwahab Al-Ishaq 11/9, 11/4, 11/8 (27m)

21-23 Round-Robin:

Iraq 3-0 Guatemala
Mohammed Ferman Hasan 3-0 Josue Enriquez 11/3, 11/3, 11/5 (19m)
Saifuldeen Ahmed Salman 3-1 Jose Rodriguez 11/6, 9/11, 11/8, 11/7 (33m)
Hasanai Obaid Dakheel 2-0 Ricardo Toscano 11/3, 11/6 (9m)


Day Four – Quarter-Finals:

Quarter-Finals:

[1] Egypt 3-0 [10] Canada
Mazen Hisham 3-0 Zac Leman  11/2, 11/3, 11/8 (21m)
Marwan El Shorbagy 3-0 Tyler Olsen 11/3, 11/6, 11/9 (26m)
Fares Dessouki 2-0 Tyler Lee  11/8, 11/8

[4] India 2-1 [5] Hong Kong
Vrishab Koitan 0-3 Yip Tsz Fung  8/11, 4/11, 9/11 (38m)
Mahesh  Mangaonkar 3-0 Cheuk Yan Tank  11/4, 11/4, 11/2 (28m)
Kush Kumar 3-1 Yeung Ho Wai  11/9, 11/7, 3/11, 12/10 (61m)

[2] Pakistan 2-0 Japan
Syed Bukhari  3-0 Tomotaka Endo   11/5, 11/6, 11/4 (28m)
Nasir Iqbal 3-0 Taiki Kaido  11/3, 11/5, 11/1 (18m)

[3] England 3-0 [6] Usa
Richie Fallows 3-1 Edward Columbia  11/2, 7/11, 11/7, 11/5 (46m)
Tom Ford 3-0 Dylan Murray  11/1, 11/7, 11/4  (30m)
Matt Sidaway 2-0 Devin McLaughlin  11/9, 11/5 (18m)

13-20 Quarter-finals:

Argentina 3-0 Zimbabwe
Rodrigo Obregon 3-0 Alex Roscoe 11/6, 11/5, 11/4 (26m)
Federico Cioffi 3-0 Faisal Hassan  11/9, 11/4, 11/6 (23m).
Francisco Obregon 2-1 Blessing Muhwati 11/3, 2/11, 11/5

France 2-0 Australia
Alexandre Cogno 3-0 TJ Rarere  11/5, 11/9, 11/4 (26m)
 Damien Volland 3-1 Rhys Dowling  7/11, 11/2, 11/9, 11/6 (27m)

South Africa 2-1 Qatar
Luke Willemse 3-0 Sadam Mehawesh  11/5, 11/5, 11/4
Nell Van Der Merwe 0-3 Abdulla Al Tamimi  8/11, 3/11, 6/11
Simpiwe Gquibane  3-0Faisal Al-Marri  11/3, 11/6, 11/4

Colombia 2-1 Belgium
Andres de Frutos 3-0 Jordy Camps 11/1, 11/4, 11/7
Juan Vargas 0-3 Jan vd Herrewegen 6/11, 7/11, 3/11
Nicolas Valderrama 3-2 Vincent Hutchins 8/11, 11/8, 9/11, 11/2, 11/6

21-23 Round-Robin:

Switzerland 3-0 Guatemala
Manual Wanner 3-0 Jose Rodriguez  11/2, 11/5, 11/4
Robin Gadola 3-0 Josue Enriquez  11/5, 11/6, 11/6


Day Three – the “pre=quarter-finals”:

[10] CANADA 2-0 BRAZIL
Cameron Seth 3-0 Josemar Silva 14/12, 11/9, 11/6 (41m)
Zac Leman 3-0 Cassiano Silva 11/1, 11/5, 11/2 (19m)

[5] HONG KONG 3-0 [11] NEW ZEALAND
Cheuk Yan Tang 3-2 Jonathan Barnett 11/8, 5/11, 11/9, 8/11, 11/9 (78m)
Yeung Ho Wai 3-0 Todd Redman 11/4, 11/2, 11/2 (32m)

[6] USA 2-0 [12] KUWAIT 
Dylan Murray 3-1 Yousef Saleh 11/13, 11/5, 11/9, 11/7 (54m)
TJ Dembinsk 3-0 Athbi Hamad 12/10, 11/6, 11/6 (24m)

JAPAN 2-0 GERMANY 
Ryosei Kobayashi 3-0 Felix Auer 11/4, 11/9, 11/5 (30m)
Tomotaka Endo 3-0 Lucas Wirths 11/4, 11/9, 11/2 (27m)

Positions 13-23 pre-quarter-finals:

FRANCE 2-1 IRAQ
Alexandre Cogno 1-3 Mohammed Hasam 7/11, 4/11, 15/13, 9/11 (43m)
Auguste Dussourd 3-0 Hasanain Dakheel 12/10, 11/9, 11/4
Baptiste Masotti 3-0 Saifuldeen Salman 11/5, 11/7, 11/8 (22m)

COLOMBIA 2-1 SWITZERLAND
Juan Vargas 3-0 Robin Gadola 11/2, 11/6, 11/8 (19m)
Nicolas Valderrama 3-1 Yannick Lindemann 8/11, 11/7, 11/7, 11/3 (37m)
Andres De Frutos 0-2 Manual Wanner 4/11, 4/11 (9m)

QATAR 2-0 GUATEMALA
Adulla Al Tamimi 3-1 Josue Enrique 8/11, 11/9, 11/4, 11/7 (33m)
Abdulwahab Al-Ishaq 3-1 Ricardo Toscano 11/9, 13/15, 11/8, 11/6 (39m)


Day Two:

Pool A:[1] EGYPT bt ARGENTINA              3/0
Fares Dessouki bt Gonzalo Gallardo               11-1, 11-6, 11-1 (15m)
Mohamed Abouelghar bt Rodrigo Obregon               11-7, 12-10, 11-7 (22m)
Mazen Hesham bt Francisco Obregon               11-8, 11-4, 11-7 (20m)

[12] KUWAIT bt [13/18] SWITZERLAND              3/0
Athbi Khalid Hamad bt Yannick Lindemann               11-7, 7-11, 11-6, 11-8 (41m)
Yousif Nizar Saleh bt Robin Gadola               11-7, 7-11, 11-4, 11-8 (52m)
Yousif Ali bt Manuel Wanner               13-11, 10-12, 10-12, 11-9, 15-13 (51m)

Final positions: 1 Egypt, 2 Kuwait, 3 Argentina, 4 Switzerland

Pool B:
[2] PAKISTAN bt IRAQ              3/0
Tayyab Aslam bt Hasanain Obaid Dakheel               11-6, 11-4, 11-6 (20m)
Nasir Iqbal bt Mohammed Ferman Hasan               11-8, 11-4, 11-6 (26m)
Syed Hamzah Shah Bukhari bt Saifuldeen Ahmed Salman               11-6, 11-3, 11-4 (17m)

[11] NEW ZEALAND bt [13/18] SOUTH AFRICA              3/0
Todd Redman bt Luke Willemse               11-7, 13-11, 6-11, 5-11, 11-4 (58m)
Jonathan Barnett bt Ruan Olivier               11-6, 8-11, 7-11, 11-8, 11-3 (65m)
Zachary Millar bt Nell van der Merwe               11-5, 12-10, 7-11, 11-8 (36m)

Final positions: 1 Pakistan, 2 New Zealand, 3 South Africa, 4 Iraq

Pool C:
[3] ENGLAND bt ZIMBABWE              3/0
Matt Sidaway bt David A Fisher               11-0, 11-3, 11-0 (17m)
Tomas Ford bt Faisal Hassan               11-0, 11-5, 11-5 (16m)
Richie Fallows bt Alex Roscoe               11-2, 11-0, 11-3 (18m)

[10] CANADA bt [13/18] BELGIUM              2/1
Zachary Leman bt Vincent Hitchins               11-3, 11-5, 11-6 (28m)
Cameron Seth lost to Jan van den Herrewegen               10-12, 6-11, 11-4, 6-11 (53m)
Tyler Olson bt Jordy Camps               11-4, 11-3, 11-4 (23m)

Final positions: 1 England, 2 Canada, 3 Belgium, 4 Zimbabwe

Pool D:
[4] INDIA bt [9] AUSTRALIA              3/0
Kush Kumar bt Thomas Calvert               11-3, 11-7, 11-6 (18m)
Mahesh Mangaonkar bt Rhys Dowling               11-5, 11-4, 11-6 (30m)
Vrishab Kotian bt T J Rarere               11-4, 11-8, 11-5 (21m)

[13/18] GERMANY bt QATAR              2/1
Lucas Wirths bt Faisal Al-Marri               11-2, 11-4, 11-3 (20m)
Felix Auer lost to Abdulla Mohd Al Tamimi               9-11, 5-11, 8-11 (26m)
Andre Ergenz bt Sadam Mehawesh               11-1, 11-5, 11-1 (16m)

[4] INDIA bt QATAR              3/0
Kush Kumar bt Abdulwahab Al-Ishaq               11-3, 11-5, 11-3 (17m)
Mahesh Mangaonkar bt Abdulla Mohd Al Tamimi               11-7, 11-3, 11-9 (35m)
Abhishek Pradhan bt Sadam Mehawesh               11-2, 11-2, 11-2 (12m)

[13/18] GERMANY bt [9] AUSTRALIA              2/1
Lucas Wirths bt Thomas Calvert               11-4, 11-13, 11-2, 11-2 (43m)
Felix Auer lost to Rhys Dowling               11-4, 5-11, 8-11, 7-11 (41m)
Andre Ergenz bt T J Rarere               11-3, 7-11, 13-11, 11-4 (43m)

Final positions: 1 India, 2 Germany, 3 Australia, 4 Qatar

Pool E:
[5] HONG KONG bt [8] COLOMBIA              3/0
Ho Tze Ho bt Edgar Ramirez Bautista               13-11, 11-3, 11-5 (31m)
Yip Tsz Fung bt Juan Camilo Vargas               11-3, 11-4, 11-6 (20m)
Yeung Ho Wai bt Andres Felipe de Frutos               11-4, 11-4, 11-7 (15m)

[13/18] JAPAN bt [8] COLOMBIA              2/1
Tomotaka Endo bt Nicolas Valderrama               11-8, 11-7, 11-9 (35m)
Ryosei Kobayashi bt Juan Camilo Vargas               11-9, 11-6, 9-11, 11-4 (43m)
Taiki Kaido lost to Andres Felipe de Frutos               11-5, 11-13, 4-11, 4-11 (25m)

Final positions: 1 Hong Kong , 2 Japan, 3 Colombia

Pool F:
[6] USA bt [7] FRANCE              3/0
Thomas Dembinski bt Baptiste Masotti               11-7, 11-6, 11-3 (30m)
Peter Dylan Murray bt Damien Volland               4-11, 11-9, 7-11, 11-4, 11-9 (53m)
Edward Columbia bt Alexandre Cogno               11-7, 11-9, 7-11, 11-7 (42m)

[13/18] BRAZIL bt GUATEMALA              3/0
Cassiano de Jesus Silva bt Rodrigo Arreaga               11-5, 11-1, 11-4 (21m)
Josimar Silva bt Josue Enriquez               9-11, 8-11, 11-5, 11-3, 11-7 (47m)
Pedro Veiga bt Jose Rodriguez               11-2, 11-6, 11-8 (18m)

[6] USA bt GUATEMALA              3/0
Devin McLaughlin bt Ricardo Toscano               11-2, 11-2, 11-1 (16m)
Edward Columbia bt Josue Enriquez               11-9, 10-12, 9-11, 11-8, 11-9 (53m)
Thomas Dembinski bt Jose Rodriguez               11-7, 11-5, 11-3 (20m)

[13/18] BRAZIL bt [7] FRANCE              2/1
Cassiano de Jesus Silva lost to Auguste Dussourd               7-11, 5-11, 5-11 (25m)
Josimar Silva bt Damien Volland               11-9, 7-11, 11-4, 4-11, 11-5 (53m)
Pedro Veiga bt Alexandre Cogno               11-2, 8-11, 11-6, 11-4 (44m)

Final positions: 1 USA, 2 Brazil, 3 France, 4 Guatemala


Day One:

Pool A:
[1] EGYPT bt [13/18] SWITZERLAND 3/0
Mazen Hesham  bt Remo Handl 11-1, 11-2, 11-2 (13m)
Marwan El Shorbagy bt Manuel Wanner 11-4, 11-8, 11-6 (17m)
Fares Dessouki bt Yannick Lindemann 11-4, 11-4, 11-2 (15m)

[12] KUWAIT bt ARGENTINA 2/1
Yousif Ali lost to Rodrigo Obregon 11-7, 10-12, 9-11, 6-11 (65m)
Yousif Nizar Saleh bt Federico Cioffi 11-9, 11-7, 11-1 (29m)
Athbi Khalid Hamad bt Francisco Obregon 9-11, 11-6, 10-12, 11-8, 11-7 (62m)

[1] EGYPT bt [12] KUWAIT 3/0
Mazen Hesham bt Yousif Ali 11-2, 11-3, 11-2 (11m)
Marwan El Shorbagy bt Yousif Nizar Saleh 11-1, 11-6, 11-7 (29m)
Fares Dessouki bt Eissa Eshkanani 11-4, 11-4, 11-4 (11m)

ARGENTINA bt [13/18] SWITZERLAND 2/1
Rodrigo Obregon lost to Manuel Wanner 9-11, 2-11, 7-11 (27m)
Federico Cioffi bt Robin Gadola 11-7, 11-8, 12-10 (38m)
Gonzalo Gallardo bt Yannick Lindemann 11-9, 7-11, 11-7, 17-15 (49m)

Pool B:

[2] PAKISTAN bt [13/18] SOUTH AFRICA 3/0
Syed Hamzah Shah Bukhari bt Nell van der Merwe 11-3, 11-7, 11-3 (32m)
Nasir Iqbal bt Ruan Olivier 11-7, 11-7, 11-5 (25m)
Tayyab Aslam bt Simpiwe Gqibane 11-5, 11-9, 11-7 (27m)

[11] NEW ZEALAND bt IRAQ 3/0
Zachary Millar bt Saifuldeen Ahmed Salman 11-2, 11-6, 11-1 (15m)
Jonathan Barnett bt Mohammed Ferman Hasan 11-8, 13-11, 11-9 (34m)
Todd Redman bt Faisal Assim Khudhair 11-4, 11-1, 11-9 (20m)

[2] PAKISTAN bt [11] NEW ZEALAND 3/0
Syed Hamzah Shah Bukhari bt Todd Redman 11-5, 11-5, 11-4 (23m)
Nasir Iqbal bt Jonathan Barnett 11-5, 11-2, 11-6 (20m)
Tayyab Aslam bt Ben Grindrod 11-3, 13-11, 11-3 (25m)

[13/18] SOUTH AFRICA bt IRAQ 2/1
Nell van der Merwe bt Saifuldeen Ahmed Salman 11-9, 11-9, 11-3 (26m)
Ruan Olivier lost to Mohammed Ferman Hasan 4-11, 8-11, 7-11 (22m)
Luke Willemse bt Hasanain Obaid Dakheel 11-9, 9-11, 11-4, 11-3 (42m)

Pool C:

[3] ENGLAND bt [13/18] BELGIUM 3/0
Richie Fallows bt Jordy Camps 11-3, 11-4, 11-4 (19m)
Tom Ford bt Jan van den Herrewegen 11-5, 13-11, 11-9 (43m)
Matt Sidaway bt Vincent Hitchins 11-8, 11-7, 11-7 (25m)

[10] CANADA bt ZIMBABWE 3/0
Tyler Olson bt Alex Roscoe 11-2, 11-6, 11-4 (24m)
Cameron Seth bt Faisal Hassan 11-9, 11-4, 11-6 (27m)
Tyler Lee bt Blessing Muhwate 11-4, 11-9, 11-6 (25m)

[3] ENGLAND bt [10] CANADA 3/0
Thomas Ford bt Tyler Olson 11-6, 11-7, 11-5 (30m)
Ollie Holland bt Cameron Seth 11-6, 11-8, 11-4 (40m)
Richie Fallows bt Zachary Leman 12-10, 11-6, 8-11, 15-13 (30m)

[13/18] BELGIUM bt ZIMBABWE 3/0
Jordy Camps bt Blessing Muhwate 11-9, 3-11, 11-5, 11-6 (30m)
Jan van den Herrewegen bt Alex Roscoe 11-3, 11-9, 11-5 (27m)
Vincent Hitchins bt David A Fisher 11-5, 5-11, 11-2, 11-7 (26m)

Pool D:
[4] INDIA bt [13/18] GERMANY 3/0
Abhishek Pradhan bt Lucas Wirths 11-9, 11-5, 11-1 (22m)
Mahesh Mangaonkar bt Andre Ergenz 11-5, 11-4, 11-6 (28m)
Vrishab Kotian bt Niklas Becher 11-6, 12-10, 11-4 (28m)

[9] AUSTRALIA bt QATAR 2/1
T J Rarere bt Sadam Mehawesh 11-2, 11-5, 11-6 (19m)
Rhys Dowling lost to Abdulla Mohd Al Tamimi 11-13, 7-11, 11-9, 5-11 (42m)
Thomas Calvert bt Faisal Al-Marri 11-1, 11-8, 11-3 (22m)

Pool E:
[5] HONG KONG bt [13/18] JAPAN 2/1
Yip Tsz Fung bt Tomotaka Endo 11-7, 11-7, 11-2 (39m)
Cheuk Yan Tang lost to Ryosei Kobayashi 10-12, 4-11, 11-9, 11-9, 10-12 (73m)
Yeung Ho Wai bt Ryunosuke Tsukue 11-2, 11-1, 11-2 (20m)

Pool F:
[6] USA bt [13/18] BRAZIL 3/0
Edward Columbia bt Pedro Veiga 11-7, 11-3, 12-10 (39m)
Peter Dylan Murray bt Josimar Silva 5-11, 11-7, 11-8, 5-11, 11-9 (58m)
Thomas Dembinski bt Cassiano de Jesus Silva 11-7, 11-9, 11-6 (25m)

[7] FRANCE bt GUATEMALA 3/0
Baptiste Masotti bt Jose Rodriguez 11-1, 11-2, 11-5 (20m)
Damien Volland bt Josue Enriquez 11-4, 11-4, 11-8 (23m)
Auguste Dussourd bt Ricardo Toscano 11-2, 11-1, 11-1 (15m)[6] USA v [7] FRANCE